Triatlon bolesť

Ako na “silné” kolená

Dnes už je každému jasné, že hocijaký tréning alebo tréner ťa dokáže zničiť, no na druhej strane je málo dobrých tréningový plánov, ktoré ťa dokážu posunúť vpred.  Tvrdiť, že môj tréningový plán je lepší ako ostatné by bolo trošku sebecké a neetické, ale o to sa po pravde ani nechcem snažiť . 🙂

Skôr som si pred časom uvedomil, že rozvíjať u atléta rýchlosť, silu, vytrvalosť už nieje až taký problém.Existuje veľa dobrých kníh, ktoré sú doslova nabité informáciami a vedia posunúť trénera a jeho zverencov o pár krokov vpred. No aj napriek dostatku informácií pre všetkých športovcov je stále vidieť, že profi atlét ma ten krok viac uvoľnený, jeho pohyb je krajší a hlavne ekonomickejší, tým pádom je rýchlejší, silnejší a vytrvalejší a v neposlednom rade aj zdravší.

V čom to asi bude??? Môj názor nato je, že veľa športovcov alebo aktívnych ľudí podceňuje v príprave alebo vo svojom živote možnosti fyzioterapie. Sám vidím, že aj v hobby triatlone dnes už nestačí v tréningu len plávať, bicyklovať a behať , ale pretekár už musí robiť aj niečo viac aby vôbec bol schopný absolvovať celú sezónu v dobrom zdravotnom stave.

Takže späť k názvu článku. Silné kolená alebo inač povedané zlepšenie stabilizačnej funkcie kolenného klbu je dosť dôležitá či už v profi , hobby športe alebo bežnom živote ,,normálneho” človeka. Stabilizácia funkcie kolenného kĺbu znie zložito , no v praxi to nemusí byť pravda. Niekedy v jednoduchosti je krása a zdanlivo jednoduchý pohyb ,cvičenie môže vyriešiť váš problém.

Drep s fitloptou opretou o stenu

Jednoduché cvičenie ,pri ktorom základným pravidlom je ,že kolená v podrepe nepresahujú špičky a ani 90 stupňový uhol. A ešte tip: čím viac špičky v základnom postoji vytočíte smerom von, tým viac pri cvičení posilníte vnútorný stehenný sval, ktorý má tendenciu rýchlejšie ochabnúť.

silne kolena1

Výpad z bosu vpred

Opäť jednoduché cvičenie , keď zo stoja na bosu vykročíte striedavo vpred.Dôležité je aby bol pohyb presný a aby končatina,ktorá smeruje vpred bola v kolennom klbe stabilná. Čiže snažíte sa aby koleno nevykonávalo pohyb vpravo alebo vľavo ale ostalo stabilné.

silne koleno3

Výstupy na fitloptu

Riziko poranenia kolena znížite ak využite napríklad fitloptu ako nestabilnú plošinu pre posilnenie stabilizátorov kolenného kĺbu. Opäť sa snažite striedavo vystupovať na fitloptu opretú napríklad o stenu pričom dávate pozor aby kolenný klb bol stabilný a nevykonával pohyb vpravo alebo vľavo. Pri pravidelnom cvičení sa reakčná rýchlosť vašich svalov výrazne zlepší, čo v praxi znamená zníženie rizika poranenia.

silne kolena2

Posted in Blog and tagged , .